Aktualności

Trendy w tworzeniu stron www na 2017 rok

Tworzenie stron internetowych – czyli trendy na nadchodzący 2017 rok.

We wszystkich dziedzinach twórczych następują zmiany. Dotyczy to zwłaszcza naszej branży – czyli tworzenia stron internetowych dla firm czy instytucji. Zachodzące zmiany zrodzone z eksperymentów oraz prób wdrażania czegoś innowacyjnego powodują wprowadzanie coraz to nowszych i ciekawszych trendów / rozwiązań w web designie – ciekawych zarówno dla Klientów jak i twórców stron internetowych. Spróbujmy przeanalizować trendy w tej branży….

1) RESPONSYWNOŚĆ- czyli mobilna wersja strony www

Firmy zdają sobie sprawę, jak duże znaczenie ma strona, która skutecznie dostarcza treści na mniejsze ekrany. Coraz więcej marek przywiązuje wagę do tego aby witryna posiadała funkcje automatycznego rozpoznawania urządzeń mobilnych.

Zawartość zaprojektowana jest tak, aby zmieścić się na mobilnych ekranach , potem pracuje się w kierunku większych urządzeń.

Smartfony, które mają zdecydowanie mniejszy ekran niż standardowe komputery czy też laptopy wymuszają na projektantach stron internetowych inne podejście do ich zaprojektowania.

Ze względu na ich ograniczony rozmiar strona www musi być lepiej rozplanowana pod względem tzw UX (user experience) czyli m.in. łatwego poruszania (nawigowania), prostoty w odnalezieniu informacji czyli najogólniej rzecz ujmując tzw użyteczność.

2) ANIMACJE - Większy nacisk na animację oraz elementy SVG na stronie internetowej

Animacje od dawna odgrywały kluczową rolę w naszych cyfrowych interfejsach i nie ma powodu, by sądzić, że trend będzie słabnąć w 2017 roku. W rzeczywistości, projektanci mają coraz więcej narzędzi wizualnych, aby pomóc zbudować wciągające i kompleksowe animacje. Animowane slidery na stronach www stają się bardziej widoczne i mocno wyrafinowane. Ta ostatnia cecha będzie szczególnie ważna, ponieważ łatwiej jest tworzyć animacje oraz udostępniać narzędzia do ich konstruowania Klientom (posiadającym choć trochę podstawowej wiedzy w dziedzinie grafiki)
Oprócz animacji trendem stają się również elementy ukazujące nam się na stronie – np. wślizgujące się bloki tekstowe, animowane ikony, liczniki, filmy z YouTube etc.

3) HAMBURGER MENU - odchudzanie nawigacji

Jako społeczeństwo mobilne, wierzymy, że ponieważ większość z nas ma dostęp do sieci za pośrednictwem naszych telefonów więcej niż na komputerach – zmieniła się ogólna tendencja poruszania (nawigowania) na stronach internetowych.

Zamiast nadmiernie skomplikowanych i długich nawigacji, coraz więcej stron zaczynają upraszczać nawigacje redukując jej liczbę do niezbędnych elementów. Redukcja nawigacji do minimum pomaga odwiedzającym skupić się na istotnych elementach, które chcemy pokazać, a użytkownik w sposób łatwy odszukuje informacje.

4) FLAT DESIGN – czyli sztuka bez wyrazu

Wiele osób może się nie zgodzić – my myślimy, że doszliśmy do punktu kończącego się w branży projektowania stron internetowych. FLAT DESIGN – projekt gdzie wszystko zaczyna wyglądać tak samo, a my straciliśmy naszą osobowość i kreatywność w projektowaniu.

Prostota i minimalizm nie powinny zmierzać w kierunku nudy i braku wyrazu – prostota jest ważnym elementem w designie, ale niech pozostanie inspirująca.

Projektanci uważają, że kreatywność zniknęła. Wraz z chęcią do stworzenia czegoś wielkiego, FLAT DESIGN kończy swój żywot na korzyść układów, które są bardziej pomysłowe i niepowtarzalne.

5) KANAŁY SPOŁECZNOŚCIOWE – bezpośrednio na naszej stronie internetowej

Coraz więcej przedsiębiorców ze względu nie tylko na ograniczony czas, ale także dla przyspieszenia procesu informowania swoich klientów udostępnia swoje materiały poprzez media społecznościowe.

Naturalną koleją rzeczy była integracja strony z gigantami branży mediów ( Twitter, Facebook, Instagram, Google+, SoundCloud, LinkedIn, Pinterest, Flickr, YouTube, Tumblr, Vimeo itd.) wraz zmożliwością ich bezpośredniego wyświetlania na stronie.

Nie ma już potrzeby żmudnego wrzucania tych samych informacji w dwa miejsca.
Wyświetlanie kanałów społecznościowych w postaci elastycznej siatki z filtrami przeszukującymi stało się faktem.

6) EDYCJA WIZUALNA – ciąg dalszy nastąpi…