Aktualności

Własny sklep internetowy

Własny sklep internetowy

Handel elektroniczny wzrósł z 2,3 biliona dolarów w 2017 r. do 4,88 biliona dolarów na rynku światowym i chociaż większość tej kwoty będzie pochodzić z popularnych rynków, nie brakuje potencjału dla własnego sklepu internetowego. Również w Polsce widać tendencje zrostowe w handlu online. Posiadanie własnego sklepu internetowego urozmaica Twoją obecność w Internecie i chroni Twoją markę przed byciem zdanym na łaskę jakiegokolwiek pojedynczego rynku i jego zmieniających się zasad. W najlepszym przypadku strona internetowa jest własnym kanałem, który pozwala sprzedawcom eCommerce zwiększyć marże zysku i konwersje. Twój sklep może zdobyć zaufanie na dużych rynkach z ogromnymi bazami klientów, ale kiedy już osiągniesz pewien etap, nadszedł czas, aby stworzyć własną stronę internetową.

8 powodów, dla których sprzedawcy powinni mieć własny sklep internetowy

Migracja na inne platformy, w tym na własną, jest naturalnym i ważnym krokiem na drodze do rozwoju. Umożliwia przejęcie własności marki i ochronę jej przed regułami platformy i zawieszeniem, nawet gdy te platformy się zmienią.

Oto kilka powodów, dla których każdy odnoszący sukcesy sprzedawca eCommerce powinien zainwestować we własny sklep internetowy;

1) Posiadanie marki oznacza posiadanie klienta

Odejście od sprzedaży jako sprzedawca zewnętrzny na Amazon, eBay allegro czy ogłoszenia lokalne oznacza przejęcie większej kontroli nad swoją marką w miarę rozprzestrzeniania się na nowe platformy. Kiedy umacniasz swoją markę nwe własnym sklepie internetowym, mówisz klientom, że kupują od Ciebie, a nie od platformy handlowej czy zbioru ogłoszeń. Daje to więcej możliwości zwiększenia lojalności wobec marki, ponieważ jesteś właścicielem sprzedaży, a tym samym klienta.

Kiedy dokonujesz sprzedaży za pośrednictwem Twojej witryny, klient kupuje bezpośrednio od Ciebie i zna Twoją witrynę. Kontaktuj się z klientami jako Twoja marka, a nie jako osoba.

Branding Twojego sklepu pozwala na budowanie bazy klientów osób, które Cię znają i ufają, oczekują od Ciebie określonego poziomu obsługi lub jakości i które opowiedzą o Tobie swoim przyjaciołom i rodzinie. Posiadanie własnego sklepu ecommerce sprawia, że branding jest łatwiejszy i bardziej niezawodny, ponieważ masz konkretną, dobrze zdefiniowaną i skoncentrowaną obecność w Internecie, aby kierować klientów do swoich usług / produktów.

2) Zmniejszenie ryzyka

Jeśli cała Twoja marka jest zainwestowana w jedną platformę, a ona nagle zniknie z rynku czy zmieni politykę świadczenia swoich usług jak np. zrobiła to swojego czasu NAZWA PL ze sklepami internetowymi w związku ze zmianami RODO (https://bezprawnik.pl/pierwsze-ofiary-rodo-nazwa/)

Przenoszenie biznesu eCommerce pomaga rozłożyć ryzyko, więc jeśli coś pójdzie nie tak, Twoja firma jest nadal chroniona i nadal generujesz przychody. Dodatkowo, jeśli Twoi obecni klienci na rynku znają Twoją markę, mogą znaleźć Twoją witrynę i przejść bezpośrednio do Ciebie, aby dokonać zakupu. Posiadanie sklepu internetowego otwiera wiele punktów kontaktu dla klientów, aby dotrzeć do Twojej firmy.

3) Zachęcaj do lojalności i rozpoznawalności marki

Wielokrotna sprzedaż jest jednym z głównych czynników wzrostu eCommerce, wynika to z tego, że sprzedaż do istniejącego klienta jest łatwiejsza i około 20% bardziej opłacalna niż szukanie nowych firm. Sprzedaż z własnej strony internetowej daje więcej możliwości tworzenia nowych punktów kontaktu z klientem i promowania biznesu. Możesz posiadać własny sklep internetowy będący źródłem satysfakcji i wartości dla Twojego klienta.

Sklep internetowy umożliwia między innymi:

Rejestracje klientów przez e-mail w celu ponownego kontaktu

Kierowanie klientów na strony mediów społecznościowych, aby kontynuować zaangażowanie zakupowe

Promuj się na sklepie internetowym dzięki treściom, takim jak filmy i blogi dotyczące produktów

Sprzedawaj markową linię produktów, która, miejmy nadzieję, wzbudzi takie samo zaufanie konsumentów, jak oryginalny produkt, aby zachęcić do ponownej sprzedaży

Korzystaj z ulotek i kuponów promocyjnych

Każda z tych taktyk może znacznie zwiększyć Twoją zdolność do zwiększania sprzedaży, ponieważ badania wskazują, że około 65% wszystkich sprzedaży marek pochodzi od stałych klientów.

4) Zwiększone możliwości marketingowe

Marketing cross-promocyjny, obsługiwany przez Twoją własną stronę internetową, może zwiększyć przychody.

Przykładowo, jeśli sprzedajesz za pomocą sklepu internetowego np. filtry do kawy, możesz współpracować z marką sprzedającą ekspresy do kawy, aby dać swoim klientom 25% zniżki na pierwszy zakup filtrów. Zwiększyłoby to wartość zarówno dla Twojej marki, partnerów, jak i klientów.

Ten rodzaj promocyjnej okazji marketingowej nie zadziała, jeśli jesteś tylko na platformie zewnętrznej, ponieważ musisz polegać na możliwościach funkcji platformy, jej zasadach i chęci klienta do ponownego zakupu za jej pośrednictwem.

5) Zmniejsz koszt sprzedaży we własnym sklepie

Każda platforma czy miejsce z ogłoszeniami na którym sprzedajesz, będzie pobierał procent za korzystanie z usług platformy sprzedażowej. Budowa własnego sklepu internetowego i zarządzanie nim jest kosztowne, ale szybko może się okazać, że zmniejsza koszty lub zwraca się po osiągnięciu przez niego większego wolumenu sprzedaży.

Jeśli możesz dotrzeć do klienta bezpośrednio przez własną witrynę, zaoszczędzisz na opłatach na platformie sprzedawcy i będziesz w stanie obniżyć średni koszt sprzedaży we wszystkich kanałach.

6) Ulepszony marketing w wyszukiwarkach

Posiadanie sklep internetowego umożliwia korzystanie z szeregu działań marketingowych, których nie można zrobić za pośrednictwem platformy zewnętrznej.

Na przykład SEO i SEM mogą zarówno przyciągać ruch, jak i klientów do Twojego sklepu. We własnej witrynie możesz zoptymalizować wyszukiwanie w wyszukiwarce, zamiast konieczności optymalizacji pod kątem wyszukiwania na rynku. Optymalizacja aukcji na platformie handlowej pod kątem wyszukiwania jest kosztowna i zależna w dużej mierze od dostawcy danej aukcji / platformy.

Uruchomienie własnego sklepu eCommerce pozwala również na wykorzystanie blogów i wideo do zwiększania ruchu oraz tworzenia leadów i budowania relacji z istniejącymi klientami. Wszystkie te działania mogą z czasem przynieść ogromne przychody.

7) Promowanie własnej marki

Wśród sprzedawców eCommerce rośnie świadomość tego, że jeśli posiadasz własną markę i kanały, możesz sprzedawać to, co chcesz. Nawet jeśli rozgałęzisz się na produkty generyczne, oznakowanie ich i sprzedaż na swojej platformie i kanałach sprzedaży da Ci więcej możliwości budowania zaufania i powracających klientów sklepu internetowego.

Co ważniejsze, jako marka własna będziesz mieć więcej możliwości zbierania danych o klientach, co da ci możliwość rozwoju lepszych produktów z czasem i szerokie możliwości dostosowania usług/produktów do swoich klientów.

8) Zyskaj swobodę sprzedaży tam, gdzie są klienci

Każda platforma zewnętrzna eCommerce będzie miała ograniczenia i często trudne wymagania, których spełnienie wymaga czasu i pieniędzy. Własny sklep daje Ci więcej narzędzi do sprzedawania, jak i co chcesz oraz świadomość nezależności.

Strona internetowa eCommerce umożliwia również sprzedaż w dowolnym miejscu. Możesz oferować klientom opcję odbioru w sklepie i aktywnie angażować się w kontakt z klientami w sposób, na który platformy eCommerce nigdy nie pozwolą ani nie będą wspierać.

Posiadanie własnego sklepu internetowego pozwala odkrywać niezależne opcje logistyczne i zachować spójność w wysyłce, gdziekolwiek chcesz. Na konkurencyjnym rynku jakość i zasięg wysyłki odgrywają znaczącą rolę w decydowaniu o sukcesie każdego sprzedawcy eCommerce za pośrednictwem sklepu internetowego.

Każdy sprzedawca eCommerce powinien mieć własną stronę platformę sprzedażową, nawet jeśli jest tylko sprzedawcą. Mając odpowiednią strategię i potencjał dla produktów marek własnych w przyszłości, będziesz w stanie zwiększyć sprzedaż, poprawić jakość i obniżyć koszt sprzedaży.

Co najważniejsze, zysk z Twojego sklepu internetowego nie zostanie zrealizowany tylko w sprzedaży. Twoja witryna zwiększy zaufanie i świadomość konsumentów, zachęci do lojalności i utrzymania, pomoże kupującym podejmować lepsze decyzje i będzie działać na rzecz zwiększenia sprzedaży na wszystkich istniejących platformach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *